سفارش تبلیغ
صبا ویژن

پرشین طرح

تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت

    نظر

 

تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت

تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت 25صفحه قالب ورد قابل ویرایش

دانلود تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت

تحقیق فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت
دسته بندی کامپیوتر و IT
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25

توضیحات:

 

تحقیق با موضوع  فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت
25صفحه قالب ورد قابل ویرایش

تحقیق با موضوع  فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت2

25صفحه قالب ورد قابل ویرایش

 

بخشی ازمتن:

چکیده

 درعصر حاضر که دوره پیشرفت سرسام آور فناوری بالاخص فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی است، کمتر حرفه ای را می بینیم که فناوری رنگ تازه ای به آن نداده و یا در آن تغییر و تحول ایجاد نکرده باشد. علوم کتابداری و اطلاع رسانی نیز همپای دیگر علوم نه تنها از این پیشرفت ها مصون نمانده است، بلکه خود نیز به عنوان یکی از تجلی گاههای عمده فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی از جمله اینترنت می باشد.

در اولین سالهای ظهور اینترنت در کتابخانه ها به هیچ وجه گمان این همه تاثیرات عمیق این فناوری جدید بر کارکردهای کتابخانه نمی رفت. امروزه کتابداران با چالش های جدیدی در حرفه خود روبرو هستند، از جمله حوزه فهرستنویسی و سازماندهی از اینترنت بسیار تاثیر پذیرفته است و از آنجایی که خود اینترنت نیز به عنوان یک محمل اطلاعاتی جدید و از طرفی دیگر حجم روزافزون منابع اطلاعاتی موجود در اینترنت در حال افزایش است، باعث شده که کتابداران را در پی یافتن راههای بهتر و مطمئن تر جهت کسب اطلاعات دقیق تر، مفید تر و سریع تر از این محیط جدید، به تلاش و تکاپو وادارد.

آنچه در دهه های گذشته ذهن کتابداران را به خود مشغول داشته است، بحث آینده سازماندهی و تغییر قالب منابع اطلاعاتی و چگونگی سازماندهی، دسترسی و اشاعه این نوع منابع بوده است. کتابداران با توجه به ضعف اینترنت در سازماندهی منابع اطلاعاتی در تلاش هستند که روش های مناسبی را ذخیره سازی و بازیابی بهتر و مناسب تر اطلاعات به کار گیرند.

 کلیدواژه ها: فهرستنویسی وب. فهرستنویسی اینترنت 

 

 یکی از اهداف جامعه پیشرفته در علوم و فنون، ایجاد توازن مطلوب بین دانش تولید شده و اطلاعات تولید شده است. امروزه رسیدن به این هدف نگرانی زیادی را بوجود آورده است. لیکلیدر(1996) در این باره سه راه حل پیشنهاد کرده است:

1- کاهش شدید میزان انتشارات.

2- بهینه سازی طرق بازیابی و انتخاب مدرک متناسب با نیازها.

3- ارتقای راههای آماده سازی محتوای اطلاعاتی مدرک.

 

مورد اول قابل قبول نیست. در مورد گزینه دوم لیکلیدر می کوشد تا میزان برخورد استفاده کنندگان و مجموعه اطلاعاتی را از طریق توصیه روشهای پیشرفته فکری و ماشینی جهت انتخاب مدارک مناسب با نیازها تقلیل دهد. پیشنهاد سوم وی به مراتب برتر از مورد دوم بوده و شامل روشهای پیشرفته فکری و ماشینی جهت آماده سازی اطلاعات موجود در مدرک است. در این مرحله است که سازماندهی اطلاعات می تواند تا حد زیادی راهگشای مشکلات باشد.

سازماندهی منابع دانش یکی از ارکان اساسی علم کتابداری است و پیشینه آن به قدمت خود انسان و تاریخ علم است، چرا که بدون استفاده از یک روش متناسب علمی و منطقی و نظم عالی نمی توان به راحتی به منابع اصلاعاتی دسترسی پیدا کرد. هدف عمده و اساسی فهرستنویسی، سازمان دادن به مجموعه مواد و منابع کتابخانه است تا از این طریق بتوان کتاب مورد نیاز را از مجموعه موجود، سریع تر بازیابی کرد.

همان طور که از این تعریف می توان استنباط کرد، هدف عمده فهرستنویسی نظم و سازمان دادن به مجموعه مواد و منابع است و تفاوتی ندارد که این مواد و منابع به چه فرمت و محملی باشند. سازمان دادن به منابع چه چاپی و چه الکترونیکی از مهمترین وظایف و کارکردهای علوم کتابداری و اطلاع رسانی است.

به طور کلی کارکردهایی که از فهرست و فهرستنویسی انتظار می رود به شرح زیر است:

1- کاربران را از وجود انواع مواد و منابع آگاه می کند(شناسایی)

2- در انتخاب دقیق منابع و جستجوی منابع مناسب به کاربران کمک می کند. به کمک تمام اطلاعات موجود در فهرست، کاربران می توانند به اطلاعات مورد نظر از طریق نقاط دسترسی گوناگون دست یابند.(گزینش و دسترسی)

فهرست برخی ازمطالب:

چکیده

 

چرا باید اینترنت را فهرستنویسی کنیم؟

 

چه کسی اینترنت را فهرستنویسی می کند؟

 

 مارک، ابرداده و اس.جی.ام.ال

 

رده بندی و اینترنت:

 

نتیجه گیری:

 

دانلود تحقیق با موضوع فهرستنویسی صفحات وب و اینترنت